ἔχαιρε
  • Parse: Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • Root: χαίρω
ἔχαιρεν
  • Parse: Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • Root: χαίρω
ἐχαιρέτισαν
ἐχαιρέτισεν
ἔχαιρον
  • Parse: Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
  • Root: χαίρω
ἐχάλασαν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: χαλάω
ἐχαλάσατε
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Plur
  • Root: χαλάω
ἐχαλάσθην
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 1st Sing
  • Root: χαλάω
ἐχαλέπαινεν
ἔχανεν
  • Parse: Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: χαίνω
ἐχαράκωσα
ἐχαράκωσε
ἐχαράκωσεν
ἐχάραξαν
ἐχάραξεν
ἐχάρη
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 3rd Sing
  • Root: χαίρω
ἐχάρημεν
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 1st. Plur
  • Root: χαίρω
ἐχάρην
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 1st Sing
  • Root: χαίρω
ἐχάρησαν
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 3rd Plur
  • Root: χαίρω
ἐχάρητε
  • Parse: Verb: 2Aor Pass Deponent Ind 2nd Plur
  • Root: χαίρω
ἐχαρίζετο
ἐχαρισάμην
ἐχαρίσατο
ἐχαρίσθη
ἐχαρίσω
ἐχαρίτωσεν
ἔχε
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχει
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχειν
  • Parse: Verb: Pres Act Infin
  • Root: ἔχω
ἐχειρώσαντο
ἔχεις
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 2nd Sing
  • Root: ἔχω
ἐχέοντο
  • Parse: Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
  • Root: χέω
ἔχεσθαι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Infin
  • Root: ἔχω
ἔχεται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχετε
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
    • Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • Root: ἔχω
ἐχέτω
  • Parse: Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχεως
ἔχῃ
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἐχήρευσεν
ἔχῃς
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 2nd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχητε
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • Root: ἔχω
ἐχθές
  • Parse: Adverb
  • Meaning: yesterday, previously, earlier, formerly, at one time
  • Forms:
    • χθές Adverb
ἔχθιστα
ἐχθίστῃ
ἔχθιστος
ἐχθίστων
ἔχθρα
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Note: LXX translates as Ἐχθρία while others transliterate it as Sitnah (Gen 26:21)
  • Meaning: enmity, hatred; hostility
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἔχθραἔχθραι
GENἔχθραςἐχθρῶν
DATἔχθρᾳἔχθραις
ACCἔχθρανἔχθρας
ἔχθρᾳ
ἐχθρά
ἔχθραι
ἐχθραίνειν
ἐχθραίνετε
ἐχθραίνοντα
ἐχθραίνοντας
ἐχθραίνοντες
ἐχθραίνουσιν
ἐχθραίνω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning:
    • to challenge as an enemy, to harass
    • to hate
    • to be an enemy to/of
  • Forms:
    • ἐχθραίνειν Verb: Pres Act Infin
    • ἐχθραίνετε Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
    • ἐχθραίνοντα Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
    • ἐχθραίνοντας Verb: Aor Act Part Acc Plur Masc
    • ἐχθραίνοντες Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
    • ἐχθραίνουσι(ν) Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
    • ἐχθραίνων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
    • ἤχθραναν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
ἐχθραίνων
ἐχθράν
ἔχθραν
ἔχθρας
ἐχθρέ
ἐχθρεῦσαι
ἐχθρεύσουσιν
ἐχθρεύσω
ἐχθρεύω
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Sing
  • Meaning: to be at enmity with, be an enemy, confront as an enemy
  • Forms:
    • ἐχθρεῦσαι Verb: Aor Act Infin
    • ἐχθρεύσουσι(ν) Verb: Fut Act Ind 3rd Plur
    • ἐχθρεύσω Verb: Fut Act Ind 1st Sing
ἐχθρία
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: enmity
  • Concord: Gen 26:21
  • Root: ἔχθρα
ἐχθροί
ἐχθροῖς
ἐχθρόν
ἐχθρός
  • Parse: Adj: Nom Sing Masc
  • Meaning:
    • Adjectival:
      • hateful, detestable
      • Passive: odious
      • Active: hostile, inimical
    • Substantival:
      • enemy, foe, adversary
  • Forms:
Singular
 MascFemNeut
NOMἐχθρόςἐχθράἐχθρόν
GENἐχθροῦἔχθραςἐχθροῦ
DATἐχθρῷἐχθρᾷἐχθρῷ
ACCἐχθρόνἐχθράνἐχθρόν
VOCἐχθρέ---ἐχθρόν
Plural
 MascFemNeut
NOMἐχθροίἐχθραίἐχθρά
GENἐχθρῶν
DATἐχθροῖςἐχθραῖςἐχθροῖς
ACCἐχθρούςἔχθραςἐχθρά
  • Comparatives & Superlatives
  • ἔχθιστα Adj: Acc Plur Neut Superlative
  • ἐχθίστῃ Adj: Dat Sing Fem Superlative
  • ἔχθιστος Adj: Nom Sing Masc Superlative
  • ἐχθίστων Noun: Gen Plur Masc Superlative
ἐχθροῦ
ἐχθρούς
ἐχθρῷ
ἐχθρῶν
ἔχιδνα
  • Parse: Noun: Nom Sing Fem
  • Meaning: viper, adder
  • Forms:
Feminine
 SingularPlural
NOMἔχιδναἔχιδναι
GENἐχίδνηςἐχιδνῶν
DATἐχίδνῃἐχίδναις
ACCἔχιδνανἔχιδνας
VOCἔχιδναἔχιδναι
ἐχίδνης
ἐχιδνῶν
ἐχῖνοι
ἐχῖνος
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Meaning: the urchin, hedgehog
  • Forms:
Masculine
 SingularPlural
NOMἐχῖνοςἐχῖνοι
GENἐχίνουἐχίνων
DATἐχίνῳἐχίνοις
ACCἐχῖνονἐχίνους
VOCἐχῖνεἐχῖνοι
ἐχίνους
ἔχις
  • Parse: Noun: Nom Sing Masc
  • Meaning: viper
  • Forms:
Masculine
 SingularPlural
NOMἔχιςἔχεις
GENἔχεωςἔχεων
DATἔχειἔχεσι
ACCἔχεαἔχεας
ἐχλεύαζον
ἔχοι
  • Parse: Verb: Pres Act Optative 3rd Sing
  • Root: ἔχω
ἔχοιεν
  • Parse: Verb: Pres Act Optative 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔχοιμ᾿
  • Parse: Verb: Pres Act Opt 1st Sing
  • Root: ἔχω
ἔχοιμι
  • Parse: Verb: Pres Act opt 1st sing
  • Root: ἔχω
ἔχομεν
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 1st Plur
  • Root: ἔχω
ἐχόμενα
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Acc Plur Neut
  • Root: ἔχω
ἐχόμεναι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχομένας
  • Parse: Verb: Pres Pass Part Acc Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχομένη
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχομένῃ
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Dat Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχομένην
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχόμενοι
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • Root: ἔχω
ἐχόμενον
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἐχόμενος
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἐχομένως
  • Parse: Adverb
  • Meaning: afterward, next after, immediately after, right after
ἔχον
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom/Acc, Sing Neut
  • Root: ἔχω
ἔχοντα
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
    • Verb: Pres Act Part . Nom Plur Neut
  • Root: ἔχω
ἔχοντας
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
  • Root: ἔχω
ἔχοντες
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • Root: ἔχω
ἔχοντι
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἔχοντος
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Sing Masc/Neut
  • Root: ἔχω
ἐχόντων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • Root: ἔχω
ἐχόρευον
  • Parse:
    • Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
    • Verb: Imp Act Ind 1st Sing
  • Root: χορεύω
ἐχορήγει
ἐχορηγεῖτο
ἐχορήγησαν
ἐχορήγησεν
ἐχορήγουν
ἐχόρτασα
ἐχόρτασεν
ἐχορτάσθησαν
ἐχορτάσθητε
ἔχουσα
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἔχουσαι
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχοὔσαις
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἔχουσαν
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχούσας
  • Parse: Verb: Pres Act Part Acc Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχούσῃ
  • Parse: Verb: Pres Act Part Dat Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἐχούσης
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Sing Fem
  • Root: ἔχω
ἔχουσι
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔχουσιν
  • Parse: Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἐχουσῶν
  • Parse: Verb: Pres Act Part Gen Plur Fem
  • Root: ἔχω
ἐχρεμέτιζον
ἐχρημάτισα
ἐχρημάτισαν
ἐχρημάτισεν
ἐχρηματίσθη
ἐχρησάμεθα
  • Parse: Verb: Aor Mid Deponent Ind 1st Plur
  • Root: χράω
ἐχρησάμην
  • Parse: Verb: Aor Mid Deponent Ind 1st Sing
  • Root: χράω
ἔχρησαν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: χράω
ἐχρήσαντο
  • Parse: Verb: 1Aor Mid Ind 3rd Plur
  • Root: χράω
ἔχρησας
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • Root: χράω
ἐχρήσατο
  • Parse: Verb: Aor Mid Ind 3rd Sing
  • Root: χράω
ἐχρήσω
  • Parse: Verb: Aor Mid Ind 2nd Sing
  • Root: χράω
ἔχρισα
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 1st Sing
  • Root: χρίω
ἐχρίσαμεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 1st Plur
  • Root: χρίω
ἔχρισαν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • Root: χρίω
ἔχρισας
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 2nd Sing
  • Root: χρίω
ἐχρίσατο
  • Parse: Verb: Aor Mid Ind 3rd Sing
  • Root: χρίω
ἔχρισε
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: χρίω
ἔχρισεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: χρίω
ἐχρίσθη
  • Parse: Verb: Aor Pass Ind 3rd Sing
  • Root: χρίω
ἐχρόνισα
ἐχρόνισαν
ἐχρόνισεν
ἐχρύσωσεν
ἐχρῶντο
  • Parse: Verb: Imp Mid/Pass Deponent Ind 3rd Plur
  • Root: χράω
ἔχω
  • Parse:
    • Verb: Pres Act Ind 1st Sing
    • Verb: Pres Act Subj 1st Sing
  • Meaning:
    • Active:
      • to have,
        • hold (in one's hands)
        • hold and carry
        • to possess as an appendage, part, quality
        • to possess, hold in possession
        • to take into possession (by force)
        • to have as content
        • to be married, have (a wife)
        • to wear, have on (e.g., have clothing or weapons on)
      • to claim as one's own
      • to be near
      • to keep, preserve
      • to be in a certain condition (of health, disposition, mood, etc.).

        Πῶς ἔχετε;
        How are you? (Gen 43:27)

      • to look upon as
      • to have firm control over
      • to be (in a relationship with someone else).

        Εἰ ἔχετε πατέρα ἢ ἀδελφόν;
        to which they reply, Ἔστιν ἡμῖν πατὴρ.
        See Gen 44:19-20

      • to maintain or establish a relationship
      • + Infinitive = to have authority to do; to be capable of doing; to have an option available to determine
      • + Present Participle = with, beside

        ὁ βασιλεὺς καὶ ἡ παλλακὴ ἡ καθημένη ἐχόμενα αὐτοῦ
        the king and the concubine who was sitting with/beside him (Neh 2:6)

    • Middle:
      • to physically hold fast to
      • Present participle: neighbouring, adjacent to, next.

        ἐχόμενοι αὐτῶν
        next to them See Gen 41:23

        ἐνιαυτὸς ἔχομενος ἐνιαυτοῦ
        year after year See Amos 2:8

      • to have to do with, belong to

        ταῦτα γὰρ ἔχεται ζωῆς ψευδοῦς
        for these have to do with a false life See Prov 23:3

  • Cognates: ἀμπέχω, ἀνέχω, ἀντέχω, ἀπέχω, ἀποσυνέχω, διακατέχω, ἔχω, ἐμπεριέχω, ἐνέχω, ἐπέχω, ἐπισυνέχω, ἐξέχω, κατέχω, μετέχω, παρέχω, περιέχω, προέχω, προκατέχω, προσανέχω, προσέχω, συμμετέχω, συμπεριέχω, συνέχω, ὑπέχω, ὑπερέχω
  • Forms:
  • Present
  • ἐχουσῶν Verb: Pres Act Part Gen Plur Fem
  • ἔχοιμι Verb: Pres Act opt 1st sing
  • ἔχε Verb: Pres Act Imperative 2nd Sing
  • ἔχει Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • ἔχειν Verb: Pres Act Infin
  • ἔχεις Verb: Pres Act Ind 2nd Sing
  • ἔχεσθαι Verb: Pres Mid/Pass Infin
  • ἔχεται Verb: Pres Mid/Pass Ind 3rd Sing
  • ἔχετε
    • Verb: Pres Act Ind 2nd Plur
    • Verb: Pres Act Imperative 2nd Plur
  • ἐχέτω Verb: Pres Act Imperative 3rd Sing
  • ἔχῃ Verb: Pres Act Ind 3rd Sing
  • ἔχῃς Verb: Pres Act Subj 2nd Sing
  • ἔχητε Verb: Pres Act Subj 2nd Plur
  • ἔχοι Verb: Pres Act Optative 3rd Sing
  • ἔχοιεν Verb: Pres Act Optative 3rd Plur
  • ἔχοιμ᾿ Verb: Pres Act Opt 1st Sing
  • ἔχομεν Verb: Pres Act Ind 1st Plur
  • ἐχόμενα Verb: Pres Pass Part Acc Plur Neut
  • ἐχόμεναι Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Fem
  • ἐχομένας Verb: Pres Pass Part Acc Plur Fem
  • ἐχομένη Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Fem
  • ἐχομένῃ Verb: Pres Mid/Pass Part Dat Sing Fem
  • ἐχομένην Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Fem
  • ἐχόμενοι Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Plur Masc
  • ἐχόμενον Verb: Pres Mid/Pass Part Acc Sing Masc
  • ἐχόμενος Verb: Pres Mid/Pass Part Nom Sing Masc
  • ἔχον Verb: Pres Act Part Nom/Acc, Sing Neut
  • ἔχοντα
    • Verb: Pres Act Part Acc Sing Masc
    • Verb: Pres Act Part . Nom Plur Neut
  • ἔχοντας Verb: Pres Act Part Acc Plur Masc
  • ἔχοντες Verb: Pres Act Part Nom Plur Masc
  • ἔχοντι Verb: Pres Act Part Dat Sing Masc
  • ἔχοντος Verb: Pres Act Part Gen Sing Masc/Neut
  • ἐχόντων Verb: Pres Act Part Gen Plur Masc
  • ἔχουσα Verb: Pres Act Part Nom Sing Fem
  • ἔχουσαι Verb: Pres Act Part Nom Plur Fem
  • ἐχοὔσαις Verb: Pres Act Part Dat Plur Fem
  • ἔχουσαν Verb: Pres Act Part Acc Sing Fem
  • ἐχούσας Verb: Pres Act Part Acc Plur Fem
  • ἐχούσῃ Verb: Pres Act Part Dat Sing Fem
  • ἐχούσης Verb: Pres Act Part Gen Sing Fem
  • ἔχουσι Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • ἔχουσι(ν) Verb: Pres Act Ind 3rd Plur
  • ἔχωμεν Verb: Pres Act Subj 1st Plur
  • ἔχων Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • ἔχωνται Verb: Pres Mid/Pass Subj 3rd Plur
  • ἔχωσι Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • ἔχωσι(ν) Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • Imperfect
  • εἶχαν Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
  • εἶχε Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • εἶχεν Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • εἶχες Verb: Imp Act Ind 2nd Sing
  • εἴχετε Verb: Imp Act Ind 2nd Plur
  • εἴχετο Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
  • εἴχομεν Verb: Imp Act Ind 1st Plur
  • εἶχον
    • Verb: Imp Act Ind 1st Sing
    • Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
  • εἴχοσαν Verb: Imp Act Ind 3rd Plur
  • ἠνείχοντο Verb: Imp Mid Ind 3rd Plur
  • Future
  • ἕξω Verb: Fut Act Ind 1st Sing
  • ἑξεῖ
    • Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
    • Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
  • ἕξει
    • Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
    • Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
  • ἕξειν Verb: Fut Act Infin
  • ἑξεῖς Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
  • ἔξεις Verb: Fut Act Ind 2nd Sing
  • ἕξετε Verb: Fut Act Ind 2nd Plur
  • ἕξομεν Verb: Fut Act Ind 1st Plur
  • ἕξουσι(ν) Verb: Fut Act Ind 3rd. Plur
  • σχήσει
    • Verb: Fut Mid Ind 2nd Sing
    • Verb: Fut Act Ind 3rd Sing
  • σχήσουσι
    • Verb: Fut Act Part Dat Plur Masc/Neut
    • Verb: Fut Act Ind 3rd Plur
  • σχήσουσι(ν)
    • Verb: Fut Act Part Dat Plur Masc/Neut
    • Verb: Fut Act Ind 3rd Plur
  • Aorist
  • ἔσχε Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἔσχεν Verb: 2Aor Act Ind 3rd Sing
  • ἔσχες Verb: 2Aor Act Ind 2nd Sing
  • ἔσχομεν Verb: 2Aor Act Ind 1st Plur
  • ἔσχον
    • Verb: 2Aor Act Ind 1st Sing
    • Verb: 2Aor Act Ind 3rd Plur
  • ἔσχοσαν Verb: Aor Act Ind 3rd Plur
  • σχεῖν Verb: Aor Act Infin
  • σχές Verb: Aor Act Ind/Imperative 2nd Sing
  • σχῇ Verb: Aor Act Subj 3rd Sing
  • σχῆτε Verb: 2Aor Act Subj 2nd Plur
  • σχοίη Verb: Aor Act Opt 3rd Sing
  • σχῶ Verb: 2Aor Act Subj 1st Sing
  • σχῶμεν Verb: 2Aor Act Subj 1st Plur
  • Perfect
  • ἔσχηκα Verb: Perf Act Ind 1st Sing
  • ἐσχήκαμεν Verb: Perf Act Ind 1st Plur
  • ἔσχηκε Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
  • ἔσχηκεν Verb: Perf Act Ind 3rd Sing
  • ἐσχηκότα Verb: Perf Act Part Acc Sing Masc
  • ἐσχηκότες Verb: Perf Act Part Nom Plur Masc
  • ἐσχηκώς Verb: Perf Act Part Nom Sing Masc
ἐχώλαναν
ἐχωλάνθη
ἔχωμεν
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 1st Plur
  • Root: ἔχω
ἔχων
  • Parse: Verb: Pres Act Part Nom Sing Masc
  • Root: ἔχω
ἐχωνεύοντο
ἐχώνευσαν
ἐχώνευσεν
ἔχωνται
  • Parse: Verb: Pres Mid/Pass Subj 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἐχώρει
  • Parse: Verb: Imp Act Ind 3rd Sing
  • Root: χωρέω
ἐχώρησεν
  • Parse: Verb: Aor Act Ind 3rd Sing
  • Root: χωρέω
ἐχώρισα
ἐχώρισαν
ἐχώρισεν
ἐχωρίσθη
ἐχωρίσθημεν
ἐχωρίσθησαν
ἐχωροβάτησαν
ἔχωσι
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • Root: ἔχω
ἔχωσιν
  • Parse: Verb: Pres Act Subj 3rd Plur
  • Root: ἔχω